АСТРАГАЛ ЕСПАРЦЕТНИЙ
Білуваті, волосисті стебла широким колом розкинулися по траві, ледь підносячи верхівки. Добре розвинений головний корінь цієї багаторічної рослини сягає до 2 м углиб, а численне бічне коріння пронизує грунт на великій площі. Маленькі листочки і густе опушення, завдяки чому мало випаровується вологи, підвищують посухостійкість рослини, допомагають переносити несприятливі умови. Росте не тільки в степах, де є однією з найхарактерніших рослин, а й на відслоненнях і пісках. На Україні зустрічається скрізь, крім північних лісових районів. Цвіте з червня до серпня. У жовтні надземні пагони відмирають. Восени на рівні грунту та на глибині 1-1.5 см закладаються бруньки, які на початку квітня починають вегетувати і згодом розвиваються в генеративні пагони. Від кореня відходять 10-25 пагонів з непарно-перистими листками. З пазух листків виходять довгі квітконоси, увінчані густими, вкороченими китицями рожево-лілових квіток. Прапорець удвічі більший від решти пелюсток віночка, чого в інших видів астрагалів не спостерігається. Зубці чашечки в 2-3 рази довші за її трубочку. Плід – біб, довгасто-яйцевидний, загострений у майже прямий носик. 

АСТРАГАЛ ПУХНАСТОКВІТКОВИЙ
Цю рослину побачиш не відразу. Біля самої землі притулилися небагатоквіткові короткі китиці яскраво-жовтих досить великих квіток, а над ними широкою лійкою розходяться ясно-зелені перисті листки 15-25 см завдовжки, які більше як вдвічі вищі за суцвіття. У високій траві і листки, і квітконосні пагони, що виходять з їхніх пазух, спрямовані догори, а на відкритому місці – лежать просто на землі. Рослина багаторічна. Головний корінь проникає в грунт на глибину до 1 м. На глибині 20-30 см од нього відходять 3-5 майже горизонтальних бічних, добре розвинених коренів. На розгалуженнях підземної частини стебла утворюється 2-5 надземних пагонів, що складаються з розетки листків і суцвіть. Уся рослина, навіть віночки квіток, густо опушена довгими білими відстовбурченими волосками. Зубці чашечки дорівнюють трубочці. Плід – біб, довгасто-яйцевидний, рудувато-волохатий. Цвіте цей астрагал в травні та червні. За період вегетації утворює дві генерації листків, осіння – зимує. Типова степова рослина, поширена скрізь у степу, зрідка зустрічається і в лісовій смузі. 

В'ЯЗІЛЬ БАРВИСТИЙ
У другій половині червня після весняного буйноцвіття в степу зацвітає в'язіль барвистий. Біло-рожеві гірлянди його суцвіть перекидаються на стебла інших рослин, спираючись на них. Так, наче по шаблях, піднімається до сонячного світла кволе стебло, підносячи барвисті, подібні до віночків суцвіття. А там, де немає підпори, розгалужені стебла стеляться по землі, утворюючи квітучі кола. Рослина багаторічна, живе 10-14 років. Стебла – 30-100 см заввишки. Нерідко цвіте до вересня. Квітки з рожевуватим парусом, майже білим човником і білими веслами, зібрані в 10–20-квітковий зонтик, який на довгому квітконосі підноситься над листками. Чашечка майже двогуба. Плід – біб, видовжено- лінійний, членистий, голий. Вид поширений по всій Україні. Росте на степах, луках, узліссях, по схилах і чагарниках. Худобою не споживається, як вважають, через отруйність. Медоносна рослина. 

ГОСТРОКИЛЬНИК ВОЛОСИСТИЙ
У променях сонця виблискують невеликі ділянки, немов заткані сріблястим пухом. Це куртинки гострокильника волосистого. Рослина сірувато-зеленувата, густо опушена м'якими довгими білими відстовбурченими волосками. Від досить розгалуженого кореня відходить 5-15 надземних пагонів, 15-50 см заввишки, до верхівки вкритих непарно-пірчастими листками. При основі листків розвинені довгасто-яйцевидні прилистки. З-під верхніх листків виходять довгі квітконоси, увінчані головчастим суцвіттям зеленувато-жовтих квіток. Чашолистки з шилоподібними довгими зубцями. Човник віночка на верхівці відтягнутий у гострячок, тичинок 10, 9 з них зрослися нитками в трубочку, що оточує стовпчик, десята – вільна. Плід – округлий біб. Цвіте із середини травня до другої половини липня. Рослина багаторічна. У середині жовтня розвиваються осінні пагони 5-10 мм заввишки, які зимують у зеленому стані, а навесні продовжують свій розвиток. Росте на степах, на сухих схилах, відслоненнях у Степу та в південній частині Лісостепу і в Криму. 

ЕСПАРЦЕТ ДОНСЬКИЙ
Рослина зацвітає наприкінці весни. Густі багатоквіткові суцвіття до 8 см завдовжки – на верхівках довгих безлистих квітконосів. Віночок 7-10 мм, ясно-рожевий, з великим округлим посмугованим прапорцем. Листки непарно-перисті, з 17-25 видовжених дрібних листочків. Нижні листки довго-черешкові. Біля листків розвинені яйцевидні, по краю війчасті прилистки. Добре розгалужене коріння, завдовжки понад 2 м. Стебел завжди кілька, з віком їх стає більше, в старих особин буває по 20-30, причому рослина розростається по периферії, а центральні пагони відмирають. Рослина багаторічна. Ростки пагонів наступного року закладаються ще в жовтні. Вони зимують під захистом відмерлого листя і торішніх пагонів, а в березні починають відростати. Цвіте з другої половини травня до середини липня. Плодоносить у липні – серпні. Плід – напівкулястий біб, 4-5 мм завдовжки, по гребеню коротко-зубчастий. Росте на степах, на степових схилах, узліссях, сухих луках, іноді на пісках. Поширений у Лісостепу й Степу, зрідка – на півдні лісових районів. Цінна посухо-стійка кормова рослина. 

КАЛОфАКА ВОЛЗЬКА
Цей чагарник має висхідні стебла висотою 20-80 см. Листки непарноперисті, дрібні, біля основи їх розвинені прилистки. Весною розпускаються великі жовті квітки, зібрані по 4-8 у видовжені китиці на кінцях довгих квітконосів, які значно перевищують листки. Рослина цвіте з травня по липень так рясно, що положисті степові схили від її цвіту стають жовтими. Але побачити масове цвітіння цієї рослини можна лише в заповіднику Хомутовський степ, де ще збереглися зарості цієї рідкісної рослини, занесеної в Червону книгу України. Плодоносить вона в липні – серпні. Плід – довгасто-циліндричний біб. Поширений цей вид лише в пониззях Волги і Дону і частково захвачує південно-східну частину України: в Хомутовському і Провальському заповідних степах, у Велико-Анадольському лісництві та в заповіднику Кам'яні Могили. Є він також у Криму на Тарханкутському півострові біля озера Донузлав. Росте по кам'янистих, зокрема гнейсових, відслоненнях, степових і крейдяних схилах. 

КАРАГАНА КУЩОВА
У густому килимі трав де-не-де трапляються зарості степового чагарника – карагани кущової, яка під час цвітіння всіяна золотавими квітками. Кущі висотою 30-80 см дуже розгалужені й колючі. Пройти крізь зарості карагани дуже важко, бо частина прилистків біля основи численних листочків перетворилася в гострі колючки. Звідси друга назва рослини – дереза. Тонкі прутовидні гілки карагани вкриті дрібними листочками, які віялоподібне зближені по 2 пари і тому здаються пальчастими. Великі яскраво-жовті квітки сидять по 1-3 в пазухах листків. Плід – лінійний біб. Достиглий плід раптово розкривається, стулки скручуються, а насіння при цьому розкидається на велику відстань. За межами степової зони ця рослина зустрічається лише на півдні Лісостепу. Росте на рівнинних степах, степових схилах, відслоненнях. Дуже розростається завдяки кореневим пагонам і часто утворює цілі хащі. Ось чому її широко використовують для закріплення ярів, берегів річок, круч тощо. Завдяки надзвичайно декоративному вигляду під час цвітіння застосовується для створення живих огорож у садах і парках. Квітки містять багато нектару і приваблюють бджіл, які запилюють рослини. 

ЛЮЦЕРНА РУМУНСЬКА
Багаторічна рослина 40-80 см заввишки. Її висхідні стебла вплітаються в зелений килим трав. Завдяки густому сіруватому опушенню і стрижневому кореню, який забезпечує рослину водою з глибини, недосяжної для більшості степових рослин, люцерна румунська добре переносить літні посухи. Трійчасті листки її складаються з дрібнозубчастих по верхньому .краю листочків; прилистки до половини зрослі, у верхній вільній частині ланцетні. Віночок жовтий, з тупим човником; тичинок 10, з них 9 зрослися нитками в трубочку, а одна – вільна. Квітки зібрані в укорочені головчасті грона. Цвітіння довготривале, починається в червні і продовжується до вересня. Пагони, що відцвіли, замінюються новими. Плід – біб, малонасінний, прямий або майже прямий. Латинська назва роду походить від назви стародавньої країни Мідії, де вперше було знайдено цю рослину. Розповсюджена на степах і степових схилах Степу, зустрічається на степових схилах у Лісостепу і навіть на півдні Полісся. Як і всі бобові, люцерна румунська мав на коренях бульбочки. Це вирости кореневих тканин, в яких живуть бактерії, що засвоюють азот з повітря, збагачуючи ним грунт. Цінна кормова рослина і добрий медонос.