КОТЯЧА М'ЯТА ДРІБНОКВІТКОВА
Серед травостою цей багаторічник із сірувато-шерстисто-опушеним стеблом зустрічається найчастіше розсіяно. Листки черешкові, знизу опушені, по краю зубчато-пилчасті. Квітки зібрані в кільця, які на кінцях гілок утворюють китиці. Віночок голубий, з вкороченою нижньою губою. Цвіте в червні – липні. Надземні пагони, їх 10-15, майже від основи розгалужені. Восени вони одночасно відмирають, одриваються і утворюють перекоти-поле, яке вітер гонить по степу. Рослина має приємний лимонний запах завдяки тому, що містить у складі ефірної олії речовину цитраль. Добрий медонос, його охоче відвідують бджоли. Найбільше розповсюджена на сході Степу, зустрічається в Лісостепу. У більш-менш розріджених угрупованнях на відслоненнях виростає купами. 

САМОСИЛ БІЛОПОВСТИСТИЙ
До утворення плодоносних пагонів рослина залишається приземкуватою, до 5 см заввишки. Помітною її робить білуватий колір від тонко повстистого опушення. З появою плодоносних пагонів рослини досягають заввишки до 35 см. Цей багаторічний півкущик має здерев'янілі біля основи пагони і сидячі зарубчасті із загорненими донизу краями листки. Стрижневий корінь заглиблюється в землю до 1 м. Коренева система має багато бічних і додаткових коренів. Надземних пагонів розвивається до 25. Невеликі кремово-білі квітки зібрані в кільця, які утворюють волотисто-щитковидне суцвіття на кінцях стебел. Двогубий віночок здається одногубим, бо верхня губа зростається з нижньою. Пагони, що виростають восени, перезимовують. Плід – чотири горішковий. Цвіте майже місяць, у липні – серпні. Рослина характерна для кам'янистих степів, відслонень, приморських черепашкових пересипів. Зустрічається і на сухих степових місцях. Росте в Степу, Криму, зрідка в південній частині Лісостепу. 

ЧЕБРЕЦЬ МАРШАЛЛА
На відкритих сухих степових місцях серед розрідженого травостою росте чебрець Маршалла. Під час цвітіння, яке триває з травня до липня, він утворює суцільні лілово-рожеві плями. Це багаторічна рослина з дерев'янистими, тонкими, але міцними лежачими стеблами. Пагони, що підносяться вгору, бувають до 25 см заввишки. Дрібні квітки зібрані у видовжене, переривчасте в нижній частині суцвіття з волохатою віссю. Віночок ледь висувається з густо опушеної чашечки. Листочки дрібні, шкірясті. Рослина дуже запашна, особливо це відчувається перед сильними зливами. Назва виду дана на честь відомого вітчизняного ботаніка Ф.К.Маршалла Біберштейна. Росте на відкритих місцях, схилах і відслоненнях у Степу (крім західних районів і крайнього півдня), по узліссях у Лісостепу. Чебрець багатий на ефірну олію, тому широко застосовується в парфюмерії і фармакопеї. Дуже популярна рослина в народній медицині. Наукова медицина використовує чебрець для приготування препарату від кашлю – пертусину. Ефірна олія рослини входить до складу кращих зубних паст та еліксирів. Як пряна рослина використовується при консервуванні. 

ЧИСТЕЦЬ ТРАНСІЛЬВАНСЬКИЙ
У середині літа зацвітає досить висока, до 1 м заввишки рослина – чистець трансільванський. Кілька підведених розгалужених угорі стебел її прикрашені кільцями з жовтуватих квіток, розміщених у пазухах верхніх листків. Стебла в нижній частині білувато-шерстисті од відстовбурчених волосків, угорі вони опушені по всіх чотирьох гранях. Супротивні листки з виразним жилкуванням поступово звужуються до верхівки стебла. Віночок двогубий, жовтуватий з бурувато-пурпуровими краями верхньої губи. Нижня губа – 3-лопатева з виїмчастою середньою лопаттю, верхня – суцільна. Якщо не відбулося перехресного запилення, в кінці цвітіння приймочки загинаються донизу, торкаються довгих тичинок, рослина самозапилюється. Для Степу і Лісостепу рослина звичайна, зрідка зустрічається в Криму. Росте на рівнинах та схилах, кам'янистих відслоненнях і пісках, по галявинах і узліссях. 

ШАВЛІЯ ПОНИКЛА
Над сивими хвилями ковили на високих стеблах погойдуються схилені темно-сині суцвіття шавлії пониклої, яку ще називають бабкою. Поодинокі, іноді нечисленні, стебла шавлії пониклої звичайно безлисті. Листки розвинені лише прикореневі, досить великі, зморшкуваті, зісподу сірувато-опушені, по краю подвійно зарубчасті, з довгим черешком. Віночок двогубий, а видовженою і відігнутою назад верхньою губою. Під верхньою губою ховаються дві тичинки, кожна закріплена як важіль, довге плече якого закінчується пиляком, а коротке – лопаттю, яка закриває вхід у трубочку квітки. Сідаючи на нижню губу, щоб дістатися до нектару на дні квіткової трубки, комаха натискує на нижню частину тичинки, приводячи у рух важіль, і обсипається пилком. Перелітаючи на іншу квітку, комаха запилює її. Квітки шавлії зібрані в кільця по 4–6. Цвіте з травня до липня. Плід – чотири-горішок. Рослина досить посухостійка. Має добре розвинені корені, до 2 м. Одна з найпоширеніших степових рослин. Латинська назва роду походить від латинського слова “salvare” – допомагати (деякі види мають лікувальне значення), “nutans” (лат.) – пониклий. 

ЗАЛІЗНЯК БУЛЬБИСТИЙ
Міцна, іноді понад 1 м заввишки, ця рослина чітко вимальовується серед степових трав. Великі темно-зелені зморшкуваті жорстко-опушені листки зібрані біля основи прямостоячого чотиригранного стебла, забарвленого в зелений або червоно-фіолетовий колір. Стебла поодинокі або їх 2-3, розгалужені лише вгорі, з нечисленними, спрямованими вгору гілками, що, як і верхівка стебла, закінчуються густими кільчастими суцвіттями. Стеблові листки розвиваються лише біля основи розгалужень. Чашечка трубчасто-дзвоникувата, з колючими зубцями. Віночок двогубий, бруднувато-рожевий, зовні біло-повстистий, вдвічі перевищує чашечку. Цвіте в червні. Розмножується насінням і вегетативно за допомогою кореневища. Кореневище масивне, здерев'яніле, од нього відходять додаткові корені, деякі на глибині 5-20 см бульбовидне потовщені. Рослина багаторічна, зимує в стадії розетки. Нові пагони починають відростати на початку квітня, в кінці липня вегетація закінчується. Залізняк бульбистий – типова рослина лучних і різнотравно-дерновинно-злакових степів. 

ЗАЛІЗНЯК КОЛЮЧИЙ
У деяких видів степових рослин виникло цікаве пристосування до розповсюдження плодів вітром. Під час плодоношення ці рослини набувають кулястої форми, відриваються від коріння і котяться по степу. Їх називають перекоти-поле. Як і в інших рослин цієї групи, у залізняка колючого довгий головний корінь, він проникає в грунт на глибину понад 2 м. Від кореня одходить 3-15 наземних пагонів, розчепірено-розгалужених майже від основи. Розвиток рослини починається в першій декаді квітня. В травні завдяки щільно скупченим численним гілочкам, густо вкритим довгасто-ланцетними листочками, вони набувають вигляду кулястих сірувато-зелених кущиків. Стебло і нижня сторона листків біло-повстисті. Зверху листки ясно-зелені. На початку червня розкриваються великі рожеві квітки, розміщені кільцями в пазухах листків. Цвіте рослина завжди рясно, великими рожевими кулями виділяючись серед зелені. Закінчує цвісти в другій половині липня, в серпні достигають плоди. Росте на степах, степових схилах, пагорбках, перелогах, кам'янистих відслоненнях у степовій зоні та Криму, зустрічається на півдні Лісостепу.