ЖАБРИЦЯ СТЕПОВА
Стебло цієї багаторічної рослини, 40-100 см заввишки, розгалужене від самої основи, з численними, догори спрямованими гілками. У верхній частині стебла й гілок розміщені численні дрібні зонтики. Кожний з них має 7-14 променів різної довжини, що закінчуються поодинокими дрібними білими квітками. Пелюстки їх з дуже коротким нігтиком, на верхівці виїмчасті, у виїмці – загнута всередину частка. Біля основи стебла скупчені великі листки, багаторазово розсічені на лінійні частки. Черешки листків донизу поступово розширюються в піхву, яка обгортає стебло. Стеблові листки дрібніші й менш розчленовані, на верхівці стебла – у вигляді піхов. Плоди яйцевидні з п'ятьма товстуватими шорстко-опушеними ребрами. Корінь стрижневий, дуже довгий. Цвіте в червні – липні. Звичайна рослина степової зони, росте також і на південному сході лісостепової-зони (в Донецькій області). На решті території південних лісостепових районів зустрічається рідше. Росте на схилах, відслоненнях різних порід, на пісках, по залізничних насипах. 

МИКОЛАЙЧИКИ ПОЛЬОВІ
У другій половині літа, коли степ починає буріти, стають добре помітними сірувато-зелені колючі рослини, поодинці розкидані серед травостою – миколайчики польові. Довге шнуровидне кореневище забезпечує рослину вологою з глибоких шарів грунту. Досить товсте стебло цього багаторічника розгалужене майже кулясто. Листки глибоко 3-роздільні з ланцетними зубчастими колючими частками. Прикореневі листки черешкові, верхні – сидячі, стеблообгортні. На розгалужених стеблах–кулясті головки суцвіть, оточені колючими покривними листками. Зубці чашечки закінчуються довгим колючим вістрям. Дрібні квітки білуваті. Цвіте з липня до серпня. Восени зірвана вітром суха рослина котиться по степу, розсіюючи насіння. Ростуть миколайчики польові по степових схилах у степовій і лісостеповій зонах. Зрідка зустрічаються на відкритих місцях півдня Полісся. На Україні росте ще два види миколайчиків: миколайчики приморські і миколайчики сині. Вони мають сині квітки, а в миколайчиків синіх у синій колір забарвлена й верхня частина плодоносного пагона. Мабуть, завдяки цьому дано російську назву роду. 

РІЗАК ЗВИЧАЙНИЙ
Своєю назвою рослина зобов'язана листкам. Вони тверді, шкірясті, складаються здебільшого з трьох вузьких серпоподібно зігнутих часток. Краї гостро дрібно-пилчасті. Коли вони підсихають, об них можна порізатися. Корінь у різака довгий, стрижневий, забезпечує рослину водою з глибоких шарів грунту. Рослина сизувато-зелена, без опушення. Прямостояче стебло до 50 см заввишки дуже розгалужене. Дрібні білі квітки зібрані в зонтики, яких багато, і вони утворюють майже щитковидну волоть. Цвіте різак у другій половині літа: в липні – серпні. Рослина дворічна. Належить до форми перекоти-поле. Росте на відкритих місцях по всій Україні. Часто забур'янює посіви, росте біля доріг.